Проект

General

Profile

Карітас України

Міжнародний благодійний фонд, заснований у 1994 році для координації зусиль доброчинних організацій місцевих громад Української греко-католицької церкви, представлення їх на національному рівні, розвитку співпраці з закордонними осередками Карітас. Завдяки діяльності Карітас України на сьогодні сформована та розширюється місцевих благодійних організацій, розвивається співпраця з вітчизняними та європейськими партнерами.

Карітас України впродовж майже 20 років здійснює масштабну благодійну діяльність для потребуючих українців у багатьох напрямках ─ домашня опіка для людей похилого віку, паліативна медицина, профілактика ВІЛ\СНІДу, допомога узалежненим особам, допомога безпритульним дітям, сиротам, неповносправним людям, дітям трудових мігрантів, реінтеграція мігрантів, допомога увязненим, надання гуманітарної допомоги, робота благодійних їдалень, запобігання торгівлі людьми, лобістська діяльність і дослідження міграційних процесів, розвиток волонтерства, допомога жертвам стихійних лих тощо.

Завдяки такій багатосторонній діяльності Карітас України охоплює своєю роботою щороку декілька тисяч людей ─ надає їм первинну матеріальну і соціальну допомогу, психологічну і емоційну підтримку, здійснює їх інтеграцію у суспільство та дає надію на краще майбутнє, відчуття подяки і приналежності до соціуму.

У 1999 році Карітас України став повноправним членом міжнародної конфедерації Карітас Інтернаціоналіс та її підрозділу Карітас Європа3. Саме як частина всесвітньої родини Карітас, Карітас України у 2008 році став переможцем Національного конкурсу «Благодійник року» в номінації «Представництво міжнародного благодійного фонду чи недержавної організації». У 2009 році — перемога в номінації «Благодійна організація».

Значною подією для української спільноти «Карітас» стало обрання віце-президентом Карітасу Європи п. Андрія Васьковича, який зберіг за собою посаду президента МБФ «Карітас України». Це сталось на Конференції 1-3 червня 2010 року в Ескоріалі (Іспанія).

Основними діючими проектами впродовж останніх років є:

 • Проект «Домашня опіка» — догляд і медсестринський догляд для одиноких пристарілих людей на дому (охоплено близько 8 міст, 600 літніх людей, паліативних хворих, хворих на ВІЛ\СНІД), також робота благодійної установи «Шпиталь ім. Митрополита Андрея Шептицького» у Львові із хоспісом (на 25-35 осіб);
 • Реабілітаційний центр для узалежнених осіб (близько 30-50 осіб);
 • Допомога у лікуванні онкохворих дітей (проектом охоплено близько 30 дітей);
 • Допомога кризовим сім'ям, малозабезпеченим, безпритульним і сирітським дітям (мобільна робота з дітьми та молоддю із кризових сімей — 5 соціальних центрів, близько 1000 дітей), також сирітський притулок «Пресвята родина» біля Тернополя (близько 30 дітей);
 • Допомога дітям трудових мігрантів (охоплено на базі 7 соціальних центрів близько 500 дітей);
 • Соціалізація, реабілітація та інтеграція людей з особливими потребами (загалом 4 центри опікуються на стаціонарній основі близько 100 неповносправних осіб, також такою самою кількістю їх батьків і рідних);
 • Реінтеграційна допомога для українських мігрантів (прямими послугами охоплено декілька осіб в рік, консультаційно-інформативними — десятки інших);
 • Запобігання торгівлі людьми (щомісяця 3 центри Карітасу надають адресні консультації і групові семінари, тренінги для українців; в рік такою діяльністю охоплено декілька сотень осіб);
 • Допомога ув'язненим (охоплює щороку близько тисячі людей);
 • Робота благодійних їдалень (при більшості регіональних організацій Карітасу щотижня отримують безкоштовне харчування сотні потребуючих людей);
 • Надання гуманітарної допомоги (при більшості регіональних організацій також щотижня сотні потребуючих людей отримують необхідний їм одяг, взуття і інші побутові речі);
 • Допомога жертвам стихійних лих (взимку 2012 року в час аномальних морозів допомогу було надано майже 1, 5 тис. потребуючих осіб).

Також протягом року організації Карітасу України проводять благодійні акції («Різдвяна Свічка», «Шкільний Портфелик», «Великодній Кошик», «Святий Миколай Іде До Сиріт» та інші, кошти (або куплені за ці кошти засоби первинної необхідності) з яких передаються сотням потребуючих людей)
у деяких випадках кількість осіб, яким ми надаємо допомогу, важко визначити — як то у випадку із благодійними їдальнями, в'язницями чи наданням гуманітарної допомоги.

Якісно відмінними і важливими в роботі Карітасу України є наступні характеристики:

А) Комплексний і системний підхід до вирішення соціальних проблем в Україні ─ до уваги беруться не одна чи дві наявні в соціумі проблеми, а їх сукупність, послідовність і потенційні наслідки (до прикладу, проект опіки дітьми трудових мігрантів долає один із наслідків науково дослідженої працівниками Карітасу України трудової міграції, тз «соціального сирітства» в Україні і завчасу передбачає, усуває можливі наслідки відсутності батьківського виховання у дітей, скривленння їх світогляду, сімейних і моральних цінностей, повноцінної освіти і самореалізації).

Б) Надання практичної соціальної і матеріальної допомоги людям, що опинились у кризових умовах життя, натомість вийнятково просвітницьким заходам чи інормаційному консультуванню. В той же час працівниками Карітасу в Україні застосовуються наукові підходи до здійснення соціальної роботи, проводиться власна дослідницька робота проблем вітчизняної медицини, міграції, безробіття, безпритульності і вуличного способу життя дітей, молоді, інтеграції неповносправних осіб та іншого.

В) Широка географічна мережа організацій Карітасу України (близько 20 регіональних організацій у різних регіонах України), велика кількість кваліфікованих працівників і волонтерів, їх постійне високоякісне навчання, обмін досвідом і стажування в інших організаціях.

Г) Досвід міжнародної мережі Карітасу, що має понад 120 років історії, об'єднує 165 національних Карітасів, також працює в регіонах, де немає власного представництва, налічує близько 1 млн оплачуваних працівників і стільки ж волонтерів. Обмін досвідом, спільні зустрічі й комунікація здійснюються на постійній основі. Працівники Карітасу допомагають щороку більш як 24 мільйонам людей у 200 країнах світу.

Д) Діяльність здійснюється на християнських принципах і цінностях, але незалежно від віросповідання, соціального становища особи, якій надається допомога, її етнічного походження, статі, віку тощо.